Lista aktualności Lista aktualności

Sadzenie nowych pokoleń lasu

Mimo, że kalendarzowa wiosna nadejdzie za tydzień, w Nadleśnictwie Osie przystąpiliśmy już do odnowienia czyli sadzenia nowych pokoleń lasu.

          Dodatnie temperatury powietrza oraz duża wilgotność i częste opady deszczu sprzyjają pracom. Całość kampanii odnowieniowej rozpoczyna się w szkółce leśnej w Osinach, gdzie wyciąga się z gruntu sadzonki i sortuje się je oraz przygotowuje do transportu.
W tym roku wysadzimy ponad pół miliona sadzonek na powierzchni około 70 hektarów Mimo, że pracujemy w Borach Tucholskich to poza sosną pospolitą i brzozą brodawkowatą, sadzić będziemy także dąb, buk, modrzew, świerk, olszę oraz wiele innych gatunków.
          Młode drzewka, wychodowane w szkółce leśnej trafiają do lasu, najpierw do specjalnie przygotowanych przechowalni tzw. dołów na sadzonki. Są to zagłębienia wykonane w ziemi, gdzie umieszcza się sadzonki, przysypuje korzenie ziemią, a następnie dół przykrywa się gałęziami świerkowymi, które chronią sadzonki przed utratą wilgoci. Następnie pracujący przy odnowieniach wyjmują sadzonki z dołów, umieszczają w poręcznych pojemnikach lub torbach (cały czas chroniąc przed wysuszeniem) i wysadzają we wcześniej wyorane bruzdy. Jest to niezwykle ciężka praca, wykonywana zwykle w damsko-męskich parach, w których panowie wykopują odpowiednie do wielkości systemu korzeniowego dołki, a panie delikatnie umieszczają w nich sadzonki.
          Odnowienie lasu to dla leśników jedna z najważniejszych prac w roku. Od tego jak ją wykonamy, zależeć będzie przecież stan naszych upraw leśnych, a błędy popełnione dziś mogą mieć wieloletnie konsekwencje.
 


Tekst: Dawid Warzyński
Foto: Marek Sobczak, Dawid Warzyński