Lista aktualności Lista aktualności

Niewybuchy i niewypały w lesie

To już kolejny przypadek znalezienia niewybuchu na terenie Nadleśnictwa Osie w 2019 roku.

W dniu 23 października 2019 roku na terenie Leśnictwa Borowy Młyn w oddziale 138 d, gmina Warlubie został ujawniony przez nieznaną osobę nabój artyleryjski. Powyższa informacja trafiła do strażników leśnych z Posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Osie, którzy bezzwłocznie wszczęli procedurę poprzez przekazanie informacji do dyżurnego w Komendzie Powiatowej Policji w Świeciu. Na miejsce zdarzenia przyjechał patrol Policji, który zabezpieczył niebezpieczne miejsce do czasu przyjazdu patrolu saperskiego. Tego samego dnia patrol saperski zabrał nabój artyleryjski do detonacji oraz sprawdził teren leśny w bezpośrednim sąsiedztwie, który okazał się bezpieczny.
Niewybuchy i niewypały na terenach leśnych to niestety mimo upływającego czasu częste zjawisko. Tkwią od czasów II wojny światowej i choć są skorodowane, to wciąż stanowią realne zagrożenie dla otoczenia.
Pociski i naboje artyleryjskie, zapalniki do min przeciwpiechotnych, granaty moździerzowe, bomby lotnicze oraz miny wszelkich typów nawet po kilkudziesięciu latach spoczynku głęboko w ziemi wciąż są niebezpieczne i mogą w każdej chwili eksplodować.
Pamiętajmy, że nie wolno ich dotykać a tym bardziej przenosić i przesuwać w inne miejsca. Natychmiast po znalezieniu niebezpiecznych przedmiotów należy teren oznaczyć i powiadomić Policę, która zajmie się niebezpiecznym znaleziskiem. Do czasu przyjazdu funkcjonariuszy należy pozostać w pobliżu znaleziska i nie dopuścić innych osób do manipulowania przedmiotem.
Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewybuchu bądź niewypału, a także niewłaściwe postępowanie mogą doprowadzić do wielu nieszczęść, a nawet śmierci, dlatego bądźmy czujni i zachowajmy odpowiednią procedurę postępowania, życie jest tylko jedno.

 

Tekst i foto: Włodzimierz Wiśniewski